Objava: Šoštarić Eduard, 13.08.2026.

Aeroklubu Vrsar se oduzima odobrenje za uporabu aerodroma Vrsar/Crljenka

Dana 25. lipnja 2026. godine Agencija  je donijela Rješenje kojim se Aeroklubu Vrsar oduzima odobrenje za uporabu aerodroma Vrsar/Crljenka.   Predmetno Rješenje donijeto je iz razloga što je utvrđeno da je donošenjem Zaključka Općine Vrsar-Orsera od 8. lipnja 2026. godine ukinut  Zaključak od 15. prosinca 2023. godine na temelju kojeg je Aeroklubu Vrsar bilo odobreno korištenje zemljišno knjižnih čestica u vlasništvu Općine Vrsar-Orsera , a na kojima se nalazi uzletno-sletna staza i prateći objekti aerodroma.  

Zbog navedenih činjenica  prestao je postojati jedan od uvjeta za važenje Odobrenja za uporabu aerodroma propisanih Pravilnikom o izdavanju svjedodžbe aerodroma i odobrenja za uporabu aerodroma („Narodne novine“, broj: 128/25). U konkretnom slučaju za važenje Odobrenja za uporabu aerodroma, Aeroklub Vrsar više ne ispunjava uvjet  dokaza o vlasništvu ili dokaza o pravu korištenja površine koja se koristi kao aerodrom. 

S obzirom na navedene razloge Agencija je temeljem članka 6. Pravilnika bila u obvezi donijeti Rješenje o oduzimanju  Odobrenje za uporabu aerodroma. 

Također, želimo skrenuti pozornost na neistinite tvrdnje da je "odluka Agencije izazvala probleme jer dvanaest zrakoplova koji se nalaze na aerodromu ne mogu uzletjeti".  Početkom ovog tjedna, odgovornoj osobi  Aerokluba Vrsar poslane su informacije na koji način zrakoplovi mogu uzletjeti  s aerodroma kad je aerodrom zatvoren.

Na poveznici https://www.ccaa.hr/en/aircraft-take-off-and-landing-on-land-and-water-operating-sites-42189 jasne su upute vezane za ishođenje odobrenja za izvanaerodromske operacije od strane operatora zrakoplova. Naveli smo da je rok za podnošenje zahtjeva i kompletne dokumentacije sedam radnih dana, a da će Odjel odobravanja letova po primitku zahtjeva svakog operatora zrakoplova uzeti u obzir trenutnu situaciju i nastojati riješiti zahtjeve u što kraćem vremenu.